Přístupnost školního webu? Ano a bez ní to už nepůjde!

Přístupnost webu je klíčovým faktorem pro všechny uživatele, ať už mají jakékoliv potřeby a omezení. Připravte se na pochopení toho, jak digitální technologie ovlivňují naše každodenní životy a jak dodržování osvědčených postupů přináší pozitivní uživatelskou zkušenost, lepší použitelnost a srozumitelnost webu.

Přístupnost webu je klíčovým faktorem pro všechny uživatele, ať už mají jakékoliv potřeby a omezení. Připravte se na pochopení toho, jak digitální technologie ovlivňují naše každodenní životy a jak dodržování osvědčených postupů přináší pozitivní uživatelskou zkušenost, lepší použitelnost a srozumitelnost webu.

Pro lepší pochopení problematiky jsme pro Vás připravili hodinový webinář, kde si projdeme dobré a špatné praktiky na školních webech v ČR. 

Podívat se na webinář

Dozvíte se v něm, co znamená webová přístupnost a proč by Vás měla zajímat, jak řešit téma přístupnosti ve spojitosti se zákonem č. 99/20169 Sb. a jak připravit se na případnou kontrolu Ministerstva vnitra.

Školy nemusí web zpřístupňovat celý. Platí, že školy a školská zařízení musí mít zajištěnu přístupnost, jen pokud jde o „informace o povinném subjektu“ dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Obecně se ale nevyplatí tvořit přístupné jen části webu, proto je vhodnější i s ohledem na budoucí vývoj legislativy připravit web přístupný již v plném rozsahu. 

10 důvodů proč byste měli přístupnost školního webu začít řešit? 

  1. Základní lidské právo: Přístup k informacím a komunikaci je považován za základní lidské právo. Stejně jako by v reálném životě nemělo být přijatelné vyloučit někoho z veřejné budovy kvůli fyzickému postižení, tak by na internetu nemělo dojít k diskriminaci kvůli nedostupnosti webového obsahu.
  2. Emocionální propojení: Internet je místem, kde se lidé sdružují, dělí o zážitky a komunikují s rodinou a přáteli. Vyloučení někoho z tohoto virtuálního světa může způsobit osamělost a izolaci, stejně jako by byl vyloučen ze společenských akcí v reálném životě.
  3. Diversity a inkluze: Když je web přístupný pro všechny, oslavuje právě koncept bezbariérovosti jako přístup k životu.
  4. Větší dosah: Mobilní telefony se staly primárním zařízením pro mnoho lidí po celém světě. Optimalizací webu pro mobilní zařízení se osloví mnohem širší publikum.
  5. Ekonomický smysl: Podniky mohou profitovat tím, že se stanou dostupnějšími pro větší množství lidí. Je to podobné jako kdyby obchod v reálném životě měl rampu pro vozíčkáře - přitahuje více zákazníků.
  6. Solidarita a empatie: Když někdo vidí, že je web navržen tak, aby byl přístupný, může to ve větší míře vnímat jako projev empatie a péče o všechny členy společnosti. 
  7. Inovace: Řešení, která vznikají při tvorbě bezbariérových webů, mohou vést k novým technologickým inovacím, které mohou být užitečné pro širokou veřejnost.
  8. Zlepšení pro všechny: Mnoho funkcí navržených pro lidi s postižením může být užitečných i pro ostatní. Stejně jako výtah v budově může být užitečný nejen pro vozíčkáře, ale i pro rodiče s kočárky.
  9. Etika a morálka: Je správné a morálně spravedlivé zahrnout všechny lidi bez ohledu na jejich fyzické schopnosti nebo technologické vybavení.
  10. Zákonné důvody: V mnoha zemích existují zákony a nařízení, která vyžadují, aby byly webové stránky přístupné jako nyní v ČR.

Když se podíváme na web z těchto perspektiv, je jasné, že je to místo pro všechny. 

Pokud hledáte funkční modulární řešení, pak můžete využít CMS EDU2, který vychytává více jak 2/3 přístupnostních pravidel.

Podívejte se, jak jsme vytvářeli web přímo pro školu pro zdravotně znevýhodněné na Kamenomlýnské v Brně:

Web vám připraví již z otestovaných prvků jako lego, které jsou vyvíjeny pro potřeby škol a již s ohledem na přístupnost. Jediné co pravděpodobně budete řešit jsou fotografie z akcí, plánované akce a důležitá upozornění.  O náplň se totiž postará zkušený tým editorů a fotografů. Navíc oproti předchozímu řešení neplatíte za vývoj - proč znovu objevovat kolo? Grafiku však připravíme na míru vašim potřebám, abychom ukázali vaši jedinečnost. 

 

 

Poslat nezávaznou poptávku

Toto pole je povinné
Chápeme, že nemáte čas na emaily. Proto se Vám ozveme telefonicky.
Toto pole je povinné
Zásady ochrany a zpracování osobních údajů